Česká televize a adventní svátky

Krajská organizace: NE
Koordinátor: NE
Počet členů: 3
akecheta
Kolemjdoucí
Kolemjdoucí
Příspěvky: 134
Registrován: 02 zář 2017, 12:27
Bydliště: Chrudimsko

Česká televize a adventní svátky

Příspěvekod akecheta » 26 lis 2017, 23:51

Byl jsem včera s rodinou za Hradcem Králové na prohlídce zámku Hrádek u Nechanic a bylo mi tam potvrzeno, že už v listech od 18 století , které zde byly dochovány, je advent datován na první neděli po svátku svaté Kateřiny, kterýžto byl včera. Tzn. adventní neděle je dnes. Pak je druhé pravidlo (to zase používá moje žena), že to je v neděli o čtyři týny dozadu před Štědrým dnem a když vyvychází Štědrý den na neděli jako letos, tak je to ještě o týden dozadu tj dnes. V televizi však neustále slyším že bude příští týden. To je úroveň. Těm z ČT, se opravdu nedá věřit už vůbec nic.

Hrádek u Nechanic:
https://www.zamek-hradekunechanic.cz/cs

Uživatelský avatar
Anna Bernardová
PRVNÍ REPUBLIKA
PRVNÍ REPUBLIKA
Příspěvky: 166
Registrován: 13 srp 2017, 19:12
Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Česká televize a adventní svátky

Příspěvekod Anna Bernardová » 27 lis 2017, 22:06

musim se přiznat, že jsem taky byla letos trochu zmatená, kdy že je 1. adventní neděle, jelikož takto jim tam týden chybí.

akecheta
Kolemjdoucí
Kolemjdoucí
Příspěvky: 134
Registrován: 02 zář 2017, 12:27
Bydliště: Chrudimsko

Re: Česká televize a adventní svátky

Příspěvekod akecheta » 27 lis 2017, 23:08

Průvodkyně také říkala, že dle dochovaných textů je stromeček původní staroslovanský zvyk, který později převzali v evropě všichni i když snaha byla toto zakázat. V době prohlídky bylo s námi v davu děcko (no děcko=typuji max 12let). Průvodkyně ji občas nechala mluvit, protože ta holčina měla snad větší znalosti jak ona a moderovala tu prohlídku jako profesionál. Buď byla geniální, nebo stárnu, ale ještě jsem neměl možnost takovéto bezprostřední pojetí výkladu historie zažít ani od dospělého natož od dítěte. Jsem moc rád, že jsem tomu všemu mohl být přítomen. Navíc ty interiéry jsou nebývale krásné.