Česko má desítky problémových projektů

NE diktátu!
Uživatelský avatar
Anna Bernardová
PRVNÍ REPUBLIKA
PRVNÍ REPUBLIKA
Příspěvky: 166
Registrován: 13 srp 2017, 19:12
Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Česko má desítky problémových projektů

Příspěvekod Anna Bernardová » 15 led 2018, 06:46

Česko má za období 2007 až 2013 nárok na 697 miliard korun z Bruselu. Zároveň za toto období do unijního rozpočtu odvedlo 264 miliard korun. To znamená, že bezmála čtyřicet procent „evropských“ dotací jde vlastně z kapsy českých daňových poplatníků.

Na základě dotazů na jednoltivé ROP a na ministerstva, která operační programy mají na starosti, MF DNES napočítala nejméně 84 problémových projektů za celkem 1,7 miliardy korun, přičemž nejméně pět desítek z nich šetří nebo šetřila policie.

Zmíněnou sumu nám ale Brusel neodepře – balík problematických projektů nahradí nebo už nahradila ministerstva jinými ve stejné hodnotě. Dotace totiž fungují tak, že se peníze příjemcům zaplatí ze státního rozpočtu a teprve potom si je Česko nárokuje v EU. Bude to tedy česká finanční správa, kdo v případě podvodů či jiných nesrovnalostí bude vymáhat peníze od příjemců zpátky.


zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/projekty-evr ... onomika_jn

Na obrázku v článku jsou termální lázně Chrastava. Občas se tam jezdím nahřívat, ale je vcelku alarmující, že projekt za x milionů byl do loňského roku v insolvenčním řízení, ač je ještě nedostaven. Teď to má nového majitele a funguje to. Absolutně se mi nelíbí, že se to musí zaplatit ze státního rozpočtu. Vypíší dotace, jak je tam uvedené, nejdříve to zaplatíme a až potom vymáháme, ale současně jsme přes 600 milionů u problémových projektů odpustili. Akorát tunel na státní rozpočet, nic jiného.

Uživatelský avatar
Matouš Bulíř
PŘEDSEDA HNUTÍ
PŘEDSEDA HNUTÍ
Příspěvky: 2185
Registrován: 12 srp 2017, 22:19
Bydliště: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Česko má desítky problémových projektů

Příspěvekod Matouš Bulíř » 18 led 2018, 12:42

Dotace jsou to největší zlo, jelikož jejich důsledkem je korupce a nerovná podnikatelská soutěž.
Obrázek